Naše mesto 2013

               Počas dní 14 a 15 júna prebiehal na hrade Hričov projekt Naše mesto, v rámci ktorého sa na hrade vystriedalo množstvo firemných dobrovoľníkov. Do aktivít sa zapojili aj niektorý turisti za čo im veľmi ďakujeme. Firemné dobrovoľníctvo bolo rozdelené do 4 pracovných skupín, ktoré sa venovali pokračovaniu v odstraňovaní suťového závalu v cisterne, zberu kameňa s pod hradu, zväčšovaniu plošiny v predhradí a odstráňovaní náletovej vegetácii v areáli hradu. Všetkým zúčastneným srdečne ďakujeme za účasť a pomoc nášmu združeniu. Fotografie si môžete pozrieť v galérií.

Začiatok murárskej sezóny 2013

                V mesiacoch máj, jún, júl sa konali prípravné brigády na tohtoročnú murársku sezónu. Zvážali sa staré tehly zo zbúraného domu v Žiline, ktoré sa narezali na formát 26x13x4 a následne sa ručne brúsili rezné hrany. Dňa 13.7. sme čistili oporný pilier rožnej veže, kde plánujeme murárske aktivity. Odstránili sme peň a pilier bol začistený na skalu. Dňa 19.7. sme na hrad vyviezli narezané tehly a v sobotu 20.7. sme začali s tohtoročnou murárskou sezónou v rámci čoho sme začali murovať tehlové špalety východného okna predného paláca. Fotografie s brigád si môžete pozrieť v galérií.

Otvorenie náučného chodníka

                Dňa 31.8. sme slávnostne otvorili náučný chodník v obci Hričovské Podhradie. Projekt bol realizovaný v rámci cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovensko. Náučný chodník tvorí 20 vyrezávaných tabúľ o hrade Hričov, faune a flóre okolia. Chodník tvorí okruh, ktorého súčasťou je aj hrad Hričov a menšie jaskyne pod hradom. V rámci tohto chodníka boli postavené aj dva altánky, z ktorých jeden sa nachádza v centre obce, kde bol vybudovaný aj oddychový priestor ktorého súčasťou je studňa, ohnisko a informačná tabuľa o trase náučného chodníka. Ďalší altánok sa nachádza kúsok pod hradom. Otvorenia sa zúčastnilo vyše 60 ľudí, vrátane poľských turistov. Fotografie nájdete v galérií.

Sezóna 2013

                V mesiacoch august, september, október sa v rámci prác na hrade vymurovala kaverna na objekte Rožnej veže a pokračovalo sa v murovaní tehlových špaliet východného okna Predného paláca, kde plánujeme budúci rok dorobiť klenbu tohto okna. Počas týchto mesiacov sa ďalej na hrade triedil kameň, čistil sa priestor Stredného paláca kde plánujeme stavať lešenie a odstraňovala sa náletová vegetácia v areáli hradu. Do prác sa zapojili rôzny dobrovoľníci, zamestnanci automobilky Kia, žilinský skauti – ktorý nám pomohli začistiť objekt Rožnej veže, kde bola vytvorená plošina pre lepší prístup. Fotografie s vykonávania prác si môžete pozrieť v galérií.

Náučný chodník

              Náučný chodník Hričovského hradu s dvadsiatimi vyrezávanými tabuľami a oddychovými zónami, ktorý bol slávnostne otvorený dňa 31.8. 2013, si môžete prezrieť v galérií.